Dwaj członkowie naszego stowarzyszenia laureatami nagrody narodowościowej 2018

ducki straszewski117 grudnia w Budapeszcie odbyła się uroczystość wręczenia dorocznych nagród narodowościowych przyznawanych przez rząd węgierski. W tym roku wśród 14-tu laureatów wywodzących się z 13 narodowości, a w przypadku Polaków zgłoszonych do nominacji przez Polskie Stowarzyszenie Kulturalne im. J.Bema i Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha, znaleźli się dwaj nasi Koledzy, członkowie naszego stowarzyszenia: Andrzej Straszewski działacz polonijny i wieloletni prezes 30-letniego KLUBU POLONIA w Székesfehérvár i Krzysztof Ducki od 1982 roku osiadły w Budapeszcie polski artysta grafik, jeden z najbardziej znanych twórców współczesnej węgierskiej sztuki plakatu. Obu Panom gratulujemy!

Wręczenia nagród podczas uroczystej gali w narodowym kinoteatrze "Urania" dokonał wicepremier Węgier Zsolt Semjén i podsekretarze stanu Miklós Soltész wraz z Attilą Fülöpem.
Wśród gości uroczystości obecny był prof. Jerzy Snopek ambasador RP na Węgrzech, rzecznik narodowości polskiej w ZN Węgier dr Rónayné Słaba Ewa, przewodniczący Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego Zsolt Bátori i panie prezes dwóch największych polonijnych organizacji na Węgrzech: PSK im. J.Bema Korinna Wesolowski i SKP p.w. św. Wojciecha Monika Molnár, a Legion Polski reprezentował prezes stowarzyszenia Emil Nagy.

(red.fot. archiwum)